Шафранът се получава от цветовете на шафрановия минзухар (Crocus sativus), културен вид минзухар от семейство Перуникови (Iridaceae). Самото растение се нарича също съкратено шафран . Шафрановите минзухари цъфтят през есента и се берат заради техните червени близалца, които след като се изсушат се превръщат в подправката шафран. Всеки цвят съдържа три близалца, които се отделят внимателно от цвета. Цветовете трябва да се берат до обяд , защото те бързо повяхват. Това е трудоемък процес и поради тази причина шафрана е толкова скъпа подправка или така нареченото червено злато.
Шафрановият минзухар вирее много добре в области, където температурите варират от не повече от 35оС – 40оС през лятото и до -15о С -20о С през зимата, което прави България с идеален климат за отглеждане на шафранов минзухар. Луковиците са способни да оцелеят през зимните условия, защото имат способността да “ спят зимен сън” или зимуват.
ПОДХОДЯЩИ ПОЧВИ:
Шафрановият минзухар се адаптира лесно към почвата където е засаден. Той расте добре в сухи и полу-сухи почви . Луковиците се адаптират добре във варовити или глинести почви . Също растат добре в канелени горски, глинести и песъчливи почви, богати на органична материя. Истински важното е почвата да е рохкава, за да могат корените да израстват надълбоко и с добра дренация, за да се предотврати гниене и заразяване. Нормалното Ph за развитие на растението е между 6 и 8 Ph.



Традиционно се използват издигнати лехи за осигуряване на добро оттичане. След летуването луковиците образуват тесните листа и започват да пъпкуват през есента. Едва през октомври (в Северното полукълбо) започва цъфтенето. Събирането на цветовете по необходимост е бърза работа. След цъфтенето в зори цветовете бързо увяхват под слънцето по пладне.При това всички шафранови минзухари цъфтят в кратък период от една или две седмици.Луковици през зимата не се засаждат и не съществува понятието зимно засаждане!Шафранът не се засажда и през пролетта, тъй като той е все още с корени и листна маса. Ако прочетете информация за пролетно засаждане това не е по технология и не е вярна.Шафранът се засажда САМО през есента.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПРЕПАРАТИ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ШАФРАН:
Шафранът трябва да се подхранва, за да дава хубав цвят. Най-удачно почвата да се подобрява с торф и компостна почва ( в съотношение около 10 кг на квадратен метър). Това се прави преди засаждане на шафрана.Шафрана се тори основно преди разсаждане и след това се подхранва еднократно пролетта/лятото/есента, когато зелените листа се покажат над земята. Шафрана се тори в периода на активен растеж. Шафрана не трябва да се тори с торове съдържащи хлор, натрий и примеси на тежки метали (олово, кадмий и други). При изкупуване на изсушената подправка се правят анализи за остатъци от замърсявания, важно е да се ползват качествени торове. Шафрана е изключително чувствителен на засоляване.
Най-добре е програмата за торене да се направи след почвен анализ, съобразена с особеностите на почвата, сорта и климатичните условия в района и избраната технология на отглеждане. Свържете се с нашите специалисти за повече информация.
НАПОЯВАНЕ:
Шафрановият минзухар, отглеждан в България, няма специфични нужди по отношение на напояването. Само когато лятото е много сухо, може да се наложи такова. Обикновено при отглеждането се разчита предимно на дъждовете. Дъждове, падащи непосредствено преди цъфтенето, повишават добивите.
Шафрановият минзухар не понася прекомерното количество вода, климата в България е богат на дъждове в края на зимата и през пролетта, когато реално луковиците имат нужда от влага. Това прави поливането ненужно и дори противопоказно
ТЕХНИКИ ЗА ПРИБИРАНЕ НА РЕКОЛТАТА:
Към средата на м.Октомври, шафрановия минзухар започва да цъфти и това цъфтене трае около три седмици. Полето не цъфва на 100% за един ден, като от една луковица израстват повече от един минзухар ( бройката зависи от големената на луковицата и годината на полето )
Прибирането на реколтата се осъществява всеки ден, рано сутрин, преди разтварянето на цветята. Това е задължително условие , излагането на близалцата на слънчева светлина разваля качеството .
Подберете внимателно времето на събиране на шафрана, защото цветовете на минзухарите се отварят максимално само за няколко дни, след което постепенно се затварят и увяхват. Ако при събиране на цветята вали дъжд, първо трябва да се оставят цветята на въздух да изсъхнат, и тогава да се отделят близалцата от тях.
В зависимост от размера на луковиците, които сте закупили, се определя и цъфтежа и гъстотата на шафрановия минзухар, т.е. колкото по-голям е размера на луковицата в диаметър, толкова е по-голяма вероятността тя да цъфти още същата есен и да даде повече цвят, съответно повече шафранови близалца.
Също така от размера на луковицата зависи и размножаването и – колкото по-голяма е тя, толкова повече ще се размножи – при най-големия размер луковици могат да се размножат и до 5пъти, т.е. ако сте си закупи луковица размер 10/11 на следващата година ще имате още 5бр. луковици.
ИЗВЛИЧАНЕ НА РЕКОЛТАТА И СУШЕНЕ НА ШАФРАНА:
Когато цветовете са събрани трябва да се пренесат на място, където от тях ще бъдат извадени близалцата. Това трябва да стане много внимателни и нежно. Разтваря се самият цвят и от него се изваждат трите близалца като само червената част се използва за подправка не трябва да има бели или жълти части от близалцето.
Има няколко начина за сушене, като най – подходящият за тях е сушенето им при 45 градуса за 3 часа в дехидратор. По този начин се запазват ценните им качества и едновременно с това се постига оптимално сушене.
Изсушеният шафран има по- наситено оцветяване в тъмно червено и по- силна миризма. Веднага след приключване на първоначалния процес по сушене шафрана се прибира в стъклени буркани, слага се вътре салфетка за обиране на остатъчна влага и се затваря херметически. Така приготвен, шафрана се поставя на тъмно място за 30 дни. След това имаме вече готов шафран.Шафрана може да се съхранява в този буркан за много дълго време без да промени качеството си.
Много внимание трябва да се отдели на този процес, защото е много лесно да се пресуши. Следователно, когато се минава през този процес трябва да се внимава, защото от този процес се определя качеството на подправката шафран.
9 Коментара
Ivan Malamov · 05.01.2020 на 11:56
Zdraveite,imam interes po otglejdane na sshafran i iskam da sam informiran….Pozdrav ot slanchev SanSandanski,2800BG
Greg Clarke · 06.03.2022 на 6:21
If I was to purchase 40K how much is delivery to Etropole?
Администратор · 02.06.2022 на 13:43
Hello. The delivery is free
Камелия Василева · 27.10.2022 на 12:27
Здравейте, може ли информация, относно изкупуването на шафрана?
Stela angelova · 25.01.2020 на 17:29
Zdrveite imam interes kim shafrana kak moga da otgledam
Емил · 13.04.2020 на 19:42
Здравейте, информацията ВИ е много изчерпателна, но дали е възможно да обясните как стои въпроса с изкупуването и установяването на качеството на шафрана? Благодаря 👍
Администратор · 13.04.2020 на 20:18
Здравейте. Обадете ни се и ние ще ви разясним всичко, което ви интересува. Тел: 0899837357 . Поздрави!
Anatoli · 23.10.2022 на 11:43
Bih iskal da popitam vav 1 kg. Shafranovi lukovici kolko broiki ima:ili po tochno za dekar zemq kolko kilograma lukovici e neobhodimo da se zakupqt
Камелия Василева · 27.10.2022 на 12:25
Здравейте, каза стои въпроса с изкупуването на шафрана?